Aryanic
  • کانال تلگرامی واحد استانی قم
  • جشنواره درون دانشگاهی رویش
  • برگزاری مسابقه رحمت واسعه
  • جوایز تحصیلی
صفحه اصلي > اخبار > اخبار گذشته 

اخبار > ارائه سلسله مباحث «کاربردی کردن علم از نظر قرآن و سنت» توسط حضرت آیة الله حائری شیرازی

 


  چاپ        ارسال به دوست

ارائه سلسله مباحث «کاربردی کردن علم از نظر قرآن و سنت» توسط حضرت آیة الله حائری شیرازی

 

با هدف توانمند سازی اساتید و مدرسان دانشگاه جامع علمی – کاربردی استان قم ، اولین جلسه از سلسله مباحث «کاربردی کردن علم از نظر قرآن و سنت» توسط حضرت آیة الله حائری شیرازی ، به همت واحد استانی قم و با همکاری بسیج اساتید این دانشگاه با حضور جمع کثیری از اساتید برگزار گردید .

ایشان پس ارائه مباحث مقدماتی فرمودند: معنی کاربردی کردن علم این است که علوم انسانی را از دین اخذ کنیم و مثل رساله عملیه، وارد اجتماع کنیم . دین فقط یکسری مفاهیم تجریدی نیست بلکه دین برای هر یک از این مفاهیم ، مفاهیم کاربردی هم دارد که اگر بدان توجه نشود ، اداره جامعه و تمدن سازی نا ممکن می شود. ما برای اعمال عبادی و انفرادی، رساله عملیه داریم ولی برای وزارت خانه ها، بانک ها ، کارخانه ها و اداره سازمان ها ، رساله عملیه نداریم.

رمز تسلط استکبار جهانی بویژه صهیونیسم بر جهان ، « کاربردی کردن علوم انسانی » است .ولی متاسفانه ما از این امر مهم غفلت کرده ایم . ما رساله عملیه اداره ی جامعه را از غرب گرفته ایم . علوم انسانی که هم اکنون در دانشگاهها تدریس می شود در واقع دستور العمل صهیونیسم برای اداره جامعه است . در حالی که بسیاری از تحصیل کردگان  اصرار دارند دین را محدود به نماز و روزه و قرائت قرآن کنند .

ایشان در سخنان خود که به طور زاید الوصفی مورد استقبال اساتید قرار گرفت، نمونه هایی عینی و عملی از کاربردی کردن علوم انسانی ، با استفاده از آیات قرآن و سیره ائمه طاهرین علیهم السلام به حاضرین معرفی کردند.

در این دوره آموزشی که در قالب دو جلسه برگزار گردید، ابتدا حجة الاسلام دکتر حاج صادقی با ارائه بحثی تحت عنوان «نقش دین در زندگی بشر» به عناوین کلی کارکردهای دین در رفع نیازهای جامع بشری و تأمین نیازهای انسان اشاره کردند و قول دادند در جلسات بعدی به شرح و بسط هریک از آن ها بپردازند.

لازم به ذکر است، با هماهنگی به عمل آمده با صدا و سیمای استان قم، قرار است سلسه مباحث ارائه شده از سوی حضرت آیة الله حائری شیرازی، ضبط شده و در زمان مناسب از شبکه های رادیویی معارف ، قرآن و از سیما تقدیم علاقمندان بشود.

 


١١:٢٠ - ٧ آذر ١٣٩٤    /    عدد : ٢١١٤١    /    تعداد نمایش : ١٤٩٨